Дирекция-ВС-Новини

Министерство на вътрешните работи – Дирекция “Вътрешна сигурност” – Новини

  • Информационна кампания
    on 05.04.2024 at 12:57

    Дирекция „Вътрешна сигурност“ изпълни информационна кампания, насочена към популяризиране на каналите за подаване на сигнали за извършени нарушения и/или престъпления от служители на МВР. В рамките на кампанията, са поставени 5 рекламни билборда в София, Пловдив, Варна, Бургас и Стара Загора. Проведени са 5 еднодневни информационни събития, по време на които екип на ДВС и доброволци-курсанти от АМВР информираха широката общественост за възможните канали за подаване на сигнали. На гражданите са раздавани информационни материали и са изнесени беседи за важността от тяхната активност за справяне с покварата на корупцията. Кампанията включи и излъчване на рекламен видеоклип, през месец март 2024 г. по БНТ 1 и БНТ 3. Кампанията е извършена с подкрепата и на Столична община, благодарения на която  клипът бе промотиран и на информационните табла на Център за градска мобилност и Метрополитен. През целия месец март, в няколко национални радиа – City, Бг Радио и Nova News се излъчваха радиосъобщения представящи дейността по проекта. Информационната кампания е осъществена в рамките на проект BGHOMEAFFAIRS-4.001-0001 „Превенция и противодействие на корупцията“, финансиран по Норвежки финансов механизъм 2014 -2021 и има за цел да повиши доверието на гражданите в работата на Министерство на вътрешните работи.  

  • Проведена работна визита с представители на Република Сърбия
    on 19.02.2024 at 11:54

       На 13 февруари 2024 г., дирекция „Вътрешна сигурност“ бе домакин на работна среща с представители на сектор „Вътрешен контрол“ – МВР при Република Сърбия. Срещата се откри от зам.-министър Дундакова, която изрази увереност, че сътрудничеството с Репулика Сърбия е ключът към укрепването на сигурността в региона. Тя сподели още, че двете страни са изправени пред сходни предисвикателства като трафик на нелегални мигранти, наркотични вещества, контрабанда на акцизни стоки. Част от престъпленията се извършват от и с участие на служители на МВР, което безспорно руши доверието между обществото и служителите на реда. Зам.-министър Дундакова пожела на двете структури още дълги години успешно сътрудничество и високи резултати, след което даде думата на ВПД директора на дирекция „Вътрешна сигурност“, старши комисар Радослава Минчева. Тя поздрави делегатите с добре дошли и изрази желание и готовността си планиране и изпълнение на съвместни дейности по предотвратяване и пресичане на престъпления, извършвани на общата ни граница с Република Сърбия. Накратко представи пред присъстващите структурата на дирекция „Вътрешна сигурност“ и основните и направления на дейност. Старши комисар Минчева набеляза и конкретни теми, които биха могли да бъдат обсъдени на последваща среща на оперативно експертно и ръководно ниво.    Последва представяне на делегацията на сектор „Вътрешен контрол“ - Република Сърбия, които припознаха част от компетентностите си с тези на ДВС и заявиха готовността си за бъдещи съвместни действия по линия на превенция и противодействие на престъпления, извършени от полицейски служители, включително и чрез участие в организирани престъпни групи.    Срещата бе официално закрита от зам.-министър Дундакова, която благодари за споделената информация и ползотворния диалог и пожела успех на бъдещите съвместни инициативи на двете структури за сигурност.  

  • Работна визита в гр. Лондон, Великобритания
    on 19.02.2024 at 10:17

       В периода 24 - 25 октомври 2023 г. служители на дирекция „Вътрешна сигурност“ взеха участие във Втората годишна среща на Мрежата за вътрешни криминални разследвания /ICIN Internal Criminal Investigation Network/, проведена в гр. Лондон, Великобритания.     Основната цел на организацията е обмяна на опит и добри практики между участниците, които имат възможност да прилагат двустранни програми за обмен на информация във връзка с конкретни разследвания, както и задълбочаване на контактите между структурите, извършващи разследвания в отделните държави.     В мрежата са включени 31 участници от 27 страни, като на изминалата среща са приети чрез гласуване още пет нови члена (2 служби от Германия, 1 от Украйна, 1 от Финландия и 1 от Грузия).     Oсновен медиатор на срещата е комисар от Metropolitan Police Service – сър Марк Роули, а сред основните теми, които се дискутираха, са съвременните методи и средства за осъществяване на разузнавателни разследвания, разследване под прикритие, анализ и извличане на информация на видео- и звукозаписи. 

  • Работна визита за обмяна на опит
    on 11.01.2024 at 8:11

    Служители на дирекция „Вътрешна сигурност“ – МВР взеха участие в работна визита за обмяна на опит и добри практики по линия превенция и противодействие на корупцията, финансирана по проект „Превенция и противодействие на корупцията“ в гр. Мадрид, Кралство Испания. Съгласно утвърдената програма експертите посетиха отдел „Вътрешна сигурност“ (UAI)  на Националната полиция на Кралство Испания, където имаха възможност да се запознаят с актуални методи и средства за разследване на престъпления, извършени от полицейски служители. Посетена е и Национална полицейска академия на Кралство Испания, ситуирана в гр. Авила. Там делегатите от дирекцията са запознати с най- съвременните програми за обучение на кандидатите за работа и вече назначените полицейски служители. Целта е да се формират практически знания и умения, които да позволят на обучаемите веднага след завършването да работят самостоятелно във всички ситуации, които биха възникнали в хода на работата им, както и да се изгради трайна ценностна система и интегритет, необходима за изпълнение на служебните им задължения в правоохранителните структури на Кралство Испания. По време на визитата, експертите от ДВС имаха възможност за провеждане на обективно и професионално обсъждане на основни принципи на организацията и методи на работа по разследване на противоправни действия от страна на полицейски служители.

  • Проведена среща с представители на Национална агенция за борба с престъпността на Великобритания (NCA)
    on 07.11.2023 at 7:31

    Служители на дирекция „Вътрешна сигурност“- МВР се срещнаха с представители на Национална агенция за борба с престъпността на Великобритания (NCA). Работната среща, с фокус върху обмяната на опит и споделяне на най-добри практики, се проведе в изпълнение на проект BGHOMEAFFAIRS-4.001 „Превенция и противодействие на корупцията“ по програма „Вътрешни работи” по Норвежки финансов механизъм 2014-2021 г. Визитата се проведе в централната сграда на NCA в Лондон, в периода 24-26 октомври 2023 г. Националната агенция за противодействие на престъпността e лидер в борбата на Обединеното кралство за ограничаване на тежката и организираната престъпност. NCA работи в областта на правоприлагането с разузнавателна цел за неутрализиране на заплахите от тежка и организирана престъпност и преследването на извършителите на тежки престъпления. Българската делегация се срещна с представители на отдел „Проверки“ в NCA, където бяха подробно презентирани процедурата за получаване на достъп и нивата на достъп до класифицирана информация. На следващо място, екипът се запозна с дейността на отдел „Професионални стандарти“ към NCA, с основните функции, състав и процедури. Представител на Metropolitаn Police – London разказа подробно за тактиките при провеждане на операции за противодействие на корупцията, механизмите за тестване на лоялността на полицейските служители и законодателния обхват на дейността. В допълнение, двете страни представиха казуси от практиката и идентифицираха допирните точки в работата си. Очертаха бъдещите приоритети при сътрудничеството по линия на противодействие на корупцията между България и Великобритания в духа на партньорския диалог.

  • Участие по линия превенция и противодействие на корупцията чрез обмяна на опит и добри практики по проект „Превенция и противодействие на корупцията“
    on 18.10.2023 at 11:06

       Служители от дирекция „Вътрешна сигурност“ взеха участие в инициатива по обмяна на опит и добри практики в областта на превенцията и борбата с корупцията в публичните и държавни институции, както и бъдещи приоритети на сътрудничество в референтната сфера, с Главна дирекция „Антикорупция“, Национална дирекция Антикорупция /DNA/, Националната агенция за интегритет /ANI/ и Полицейската академия „Александру-Йоан Куза“ гр. Букурещ, Румъния.    В кратки експозета, бяха очертани основните параметри и приоритети в дейността и задачите на структурите, техните роли и специфични функции. Като специфична особеност, беше посоченo използването на специфични методи и средства за противодействие на корупцията сред държавните служители от  министерство на вътрешните работи на Република Румъния. Подчертано бе досегашното ефективно взаимодействие между ДВС-МВР и ГДА, проведените съвместни успешни реализации през годините и необходимостта от продължаване на съвместни оперативни инициативи с оглед предизвикателствата съпътстващи процесите по предстоящото присъединяване на Република България и Република Румъния към Шенгенското пространство.

  • Пилотно обучение в Милано с партньори от 4 европейски държави, в рамките на проект Европейско партньорство за етика и почтеност, финансиран от програма Еразъм+
    on 16.10.2023 at 8:33

       Между 9 и 11 октомври 2023 г. в Милано – Италия се проведе третото пилотно обучение в рамките на проект Европейско партньорство за етика и интегритет, финансиран от Програма Еразъм+ „Европейско партньорство за етика и интегритет“.    На дейността присъстваха служители за борба с корупцията както от Главна дирекция „Антикорупция“ - Румъния, така и представители на партньорите в проекта от дирекция „Вътрешна сигурност“ - ( България), Института за обществена сигурност на Каталуния, Училището по публична администрация в Латвия и Многофункционалния шенгенски център за обучение в Румъния (Бузау).    Главна дирекция „Антикорупция“ е водеща в проекта „ Европейско партньорство за етика и почтеност “ по Еразъм+, като общата цел на проекта е да повиши капацитета на антикорупционните агенции и обучителните институции да управляват и извършват промени в процес и методи на обучение в областта на етиката и почтеността, включително чрез дигитално образование.    Проектът „Европейско партньорство за етика и интегритет“ се финансира от Програма Еразъм+, Ключово действие 2 – Партньорства за сътрудничество и е със срок на изпълнение 24 месеца, стартира на 28 февруари 2022 г., а общата му стойност е 221 500 евро.         

  • Провеждане на международна среща по проекта Еразъм+ „Европейско партньорство за етика и почтеност“.
    on 02.10.2023 at 7:47

    В периода 26-27 септември 2023 г., в Рига – Латвия се проведе международна среща по проекта Еразъм+ „Европейско партньорство за етика и почтеност“. Партньорите на Главна дирекция "Антикорупция" в този проект взеха участие в дейността: Каталунски полицейски институт - Испания, Католическият университет :"Свещено сърце" - Италия, Институт за публина администрация - Латвия, дирекция „Вътрешна сигурност“ - България и Шенгенският мултифункционален център за обучение - Румъния. Целта на дейността беше да се проследят етапите на изпълнение и постигане на резултати, съответно на 3-те обучителни програми, които ще окажат влияние върху развитието на обучителните методи в областта на почтеността. Така целевата група, учители/обучители/държавни служители от агенции за борба с корупцията и обучение, както и институции, академичната среда и гражданското общество ще се възползват от приложни обучения в областта на етиката и почтеността с високо ниво на качество и съгласуваност. Общата цел на проекта е да повиши капацитета на антикорупционните агенции и обучителните институции да управляват и извършват промени в процеса и методите на обучение по етика и почтеност, включително чрез дигитално образование. Проектът „Европейско партньорство за етика и интегритет“ се финансира от Програма Еразъм+, Ключово действие 2 – Партньорства за сътрудничество и е със срок на изпълнение 24 месеца, стартира на 28 февруари 2022 г., а общата му стойност е 221 500 евро.                          

  • Работно посещение на делегация от служители на Генералния инспекторат на силите за сигурност (ГИСС) на Република Чехия.
    on 28.03.2023 at 7:17

       Дирекция „Вътрешна сигурност“ бе домакин на работно посещение на делегация от служители на Генералния инспекторат на силите за сигурност (ГИСС) на Република Чехия.    На официалното посрещане на делегацията присъстваха министърът на вътрешните работи – г-н Иван Демерджиев, заместник-министъра на вътрешните работи г-жа Моника Бийчър и негово превъзходителство д.ф.н. Лукаш Кауцки, посланик на Република Чехия в Република България.    В рамките на работното посещение бе подписан Меморандум за разбирателство с представителите на ГИСС на Република Чехия. Участниците в него декларират общия си интерес за засилване на сътрудничеството и на обмена на информация и опит в областта на предотвратяването, разкриването и разследването на престъпления и по-специално на корупция и свързаните с корупция престъпления, както и в областта на тестовете за почтеност/интегритет. Партньорството между двете структури се затвърждава с подписването на настоящия меморандум.

  • Мобилно приложение за подаване на сигнали за нарушения на служители на МВР
    on 13.01.2023 at 13:04

    За улеснение на гражданите дирекция „Вътрешна сигурност“ разработи мобилно приложение за подаване на сигнали за нарушения  и престъпления, извършени от служители на МВР. Приложението дава възможност за прикриване на самоличността на подателя на съобщението. То надгражда съществуващите вече механизми, като осигурява достъп до уеб страницата за предложения и сигнали на МВР и до телефонната линия за подаване на сигнали за корупция от служители на министерството, предоставя възможност за прикачване на аудио и видео файлове. Апликацията е наречена „Сигнали за корупция – МВР“ и е базирана на операционни системи iOS и Android. Услугата е изпълнена в рамките на проект „Превенция и противодействие на корупцията“, финансиран в рамките на програма „Вътрешни работи“ на Норвежкия финансов механизъм 2014-2021 г., по който дирекция „Вътрешна сигурност“ е бенефициент.

  • информация по BG65ISNP001-5.014-0001 „Изграждане на специализирана оперативна система за противодействие на престъпността в МВР“
    on 30.08.2022 at 5:47

      ФОНД „ВЪТРЕШНА СИГУРНОСТ“       Дирекция „Вътрешна сигурност“, като бенефициент по проект „Изграждане на специализирана оперативна система за противодействие на престъпността в МВР“, финансиран от Националната програма на фонд „Вътрешна сигурност“ 2014-2020 г., сключи договор за възлагане на обществена поръчка с предмет „Доставка и монтаж на мобилни оперативни станции с вградено техническо оборудване за изграждане на специализирана аудио- и видео- комуникационна система в МВР“. В изпълнение на договора е създадена специализирана оперативна система за мобилно наблюдение, комуникация, контрол, регистрация и запис на информация, носена от мобилни оперативни станции.     Реализирането на проекта дава нови възможности пред служителите на дирекцията при изпълнение на специфичната им компетентност по предотвратяване, пресичане и разкриване на престъпления, извършени от служители на МВР, както и по прилагането на мерки по превенция и противодействие в системата на МВР.     Специализираната оперативна система за противодействие на престъпността в МВР с 5 мобилни оперативни станции (една щабна и четири оперативни), с вградено специализирано оборудване за аудио- и видео-комуникационна връзка осигурява възможност за обмен на информация със съществуващи системи в МВР, за събиране и анализ на видеоинформация, които ще предоставят възможност за извършване на последващ видео-анализ, който да улесни и автоматизира работата на служителите на МВР.     Въвеждането в експлоатация на специализираната оперативна система ще повиши ефективността на служителите на дирекция „Вътрешна сигурност“ - МВР при провеждането на оперативно-издирвателни мероприятия за предотвратяване и борба с престъпността, чрез прилагане на съвременни мерки и методи за противодействието на корупционни и други незаконни действия от служители на МВР.             Този документ е създаден с финансовата подкрепа на Фонд „Вътрешна сигурност“, съфинансиран от Европейския съюз. Цялата отговорност за съдържанието на документа се носи от дирекция „Вътрешна сигурност“-МВР и при никакви обстоятелства не може да се приема, че този документ отразява официалното становище на Европейския съюз и Отговорния орган.

  • Establishment of center for active monitoring in the system of the Ministry of Interior
    on 26.01.2022 at 7:50

       The Internal Security Directorate - Ministry of Interior, successfully completed the implementation of project BG65ISNP001-5.012-0001 "Establishment of Center for active monitoring in the system of the Ministry of Interior".    The project has a total value of BGN 154,700 and was implemented with the financial support of the National Program of Bulgaria under the Internal Security Fund. For the period from 11.10.2017 till 11.12.2021 the project management and implementation team managed to achieve the following pre-set results:    - The new Center for active monitoring in the system of the Ministry of Interior is administratively regulated and technically provided with specialized technical equipment;    - 3 anti-corruption measures were methodically developed and introduced, based on new technical solutions for automated permanent direct audio and video surveillance, for the usage, processing and storage of operational information from various sources and for wider control executed by police officers of the Ministry of Interior;    - Printed edition containing information about three anti-corruption measures introduced in the system of the Ministry of Interior.   At the closing conference organized on 16th November 2021, Deputy Secretary General of the Ministry of Interior, Chief Commissioner Stoyan Temelakiev, on behalf of the Ministry of Interior, evaluated the project as innovative and highly effective and with outstanding contribution to combating crime among Ministry of the Interior. Project "Establishment of center for active monitoring in the system of the Ministry of Interior BG65ISNР001-5.012-0001, funded by the National Program of Bulgaria to support the Internal Security Fund, 2014-2020.

  • 20-та годишна професионална конференция и общо събрание на Мрежата на европейските партньори срещу корупцията (ЕРАС/ЕАСN)“
    on 13.12.2021 at 12:40

       Във връзка с получена покана служители на дирекция „Вътрешна сигурност“ взеха участие в „20-та годишна професионална конференция и общо събрание на Мрежата на европейските партньори срещу корупцията (ЕРАС/ЕАСN)“, която се проведе в периода 01 – 02 декември 2021 г. в гр. Вилнюс, Литва.  Домакин на събитието бе Специалната следствена служба на Република Литва (STT). След почти двугодишно прекъсване събитието осигури важна платформа за професионални и лични дискусии и обмен на опит между членовете на EPAC/EACN.    Проведената традиционна годишна среща на ЕРАС/ЕАСN акцентира върху оценката на работата на националните структури по посока на превенцията и противодействието на корупцията, очертаване на основните предизвикателства и приоритети на партньорските държави през следващата година.    Програмата бе фокусирана върху използваните и иновативни механизми на държавите членки на Мрежата по линия на превенция и противодействие на корупцията и необходимостта на полицейските звена да прилагат нови и иновативни подходи в борбата с корупцията и повишаване на ефективността на използваните лостове за превенция и противодействие на корупцията и подобряване на сътрудничеството между регионалните структури.   В двата дни на конференцията изявени лектори от международни организации и членове на EPAC/EACN обсъждаха теми, свързани с върховенството на закона, антикорупцията, независимостта на автономни агенции, достъпа до информация.    Наред с останалите акценти бе представянето на наръчника „Интегритет на ЕС“, връчване на наградите EPAC/EACN за 2021 г.    Като пълноправни членове на EPAC/EACN представителите на България взеха участие в избора на нов управителен борд на Мрежата на европейските партньори срещу корупцията.  

  • Успешно приключен проект на дирекция „Вътрешна сигурност“-МВР
    on 16.11.2021 at 9:54

       Дирекция „Вътрешна сигурност“-МВР, приключи успешно изпълнението на проект BG65ISNP001-5.012-0001 „Изграждане на Център за активен мониторинг в системата на МВР“.    Проектът е на обща стойност 154 700 лева и е реализиран с финансовата подкрепа на Националната програма на България по фонд „Вътрешна сигурност“. В периода от  11.10.2017 до 11.12.2021 г. екипът по управление и изпълнение на проекта успя да постигне следните предварително заложени резултати:    - Административно регламентиран и технически обезпечен с доставено специализирано техническо оборудване нов Център за активен мониторинг в системата на МВР;    - Методически разработени и въведени 3 антикорупционни мерки, основаващи се на нови технически решения за автоматизирано постоянно пряко аудио- и видео- наблюдение, за използване, обработване и съхранение на оперативна информация от различни източници, по-широкообхватен контрол на полицейски служители на МВР;    - Печатно издание, съдържащо информация за въведени три антикорупционни мерки в системата на МВР.    На организираната на 16.11.2021 г. заключителна конференция, зам.-главния секретар на Министерството на вътрешните работи главен комисар Стоян Темелакиев, от името на ръководството на МВР, оцени проектът като иновативен и високо ефективен с изключителен принос в противодействие на престъпността сред служителите на МВР. Проект „Изграждане на център за активен мониторинг в системата на МВР BG65ISNР001-5.012-0001, финансиран по Национална програма на България за подпомагане на фонд „Вътрешна сигурност“, 2014-2020г.

  • Проведе конференция за представяне на проект „Превенция и противодействие на корупцията“
    on 12.08.2021 at 10:49

       На 10 август 2021 г. дирекция „Вътрешна сигурност проведе конференция за представяне на проект  „Превенция и противодействие на корупцията“.  Проектът е финансиран със средства от Норвежки финансов механизъм 2014-2021г. и се изпълнява от дирекция „Вътрешна сигурност“ в партньорство с Главна дирекция „Национална полиция“.    Конференцията беше открита от директора на дирекция „Вътрешна сигурност“  - старши комисар Георги Георгиев, който запозна аудиторията с основната цел на проекта, а именно - повишаване на административния капацитет на служителите от дирекция „Вътрешна сигурност“ по линия на превенция и противодействие на корупцията сред полицейските служители.    Официален гост на събитието бе заместник-главният секретар на МВР - главен комисар Стоян Темелакиев, който даде висока оценка на приноса на Норвежкия финансов механизъм и оцени проекта като значим не само за Министерството на вътрешните работи, но и за обществото, като цяло.    Заместник-директорът на ГДНП - старши комисар Стойно Цветков подчерта, че противодействието на корупцията е приоритет в работата на МВР, а изпълнението на проекта ще доведе до прилагане на нови, адекватни на времето знания и професионалните умения за борба с корупцията.    Ръководителят на проекта – г-жа Светлана Огнянова, представи целите, дейностите и етапите на развитие, както и очакваните резултати. Срокът за изпълнение на заложените дейности е 36 месеца - от 17.01.2020 г. до 17.01.2023 г., като бюджетът е на стойност 3 781 323,99 лв.  

  • BGHOMEAFFAIRS-4.001-0001 „Превенция и противодействие на корупцията“
    on 07.05.2021 at 12:23

    Дирекция „Вътрешна сигурност“ изпълнява проект BGHOMEAFFAIRS-4.001-0001 „Превенция и противодействие на корупцията“. Проектът е финансиран по Норвежки финансов механизъм 2014-2021г. Проектът се изпълнява в партньорство с главна дирекция „Национална полиция“.

  • ПРОЕКТ BG65ISNP001-5-012-001 Изграждане на Център за активен мониторинг в системата на МВР
    on 07.05.2021 at 12:17

    Наименование на проекта: BG65ISNP001-5.012 „Изграждане на Център за активен мониторинг в системата на МВР.”  Период  на изпълнение:  44 месеца Дата на стартиране 11.10.2017 - Дата на приключване 11.06.2021 Бюджет: 154 700.00 лв., от които Фонд „Вътрешна сигурност“ участва с 115 500.00 лв. и национално съфинансиране в размер на 39 200.00 лв. Цели на проекта: Дирекция „Вътрешна сигурност“-МВР, който е единственият орган с компетенциите за предотвратяване, пресичане, разследване и разкриване на престъпления, извършени от служители на МВР, както и с правомощията за разработване и въвеждане на мерки за противодействие на корупцията в полицейските структури насочва настоящия  проект към постигане на следните специфичните цели - Предотвратяване и борба с престъпността и към Национална цел 1: Престъпност - предотвратяване и борба от Националната многогодишна програма на Р България, с дейност 2. Повишаване на ефективността на специализираното междуведомствено звено „Антикорупция“ чрез подобряване на информационното обезпечаване на дейността му и внедряване на нов аналитичен софтуер; мерки за противодействие на корупцията в полицейските структури.Проектът е разработен в съответствие със специфичната цел на Инструмента за финансово подпомагане на полицейското сътрудничество, предотвратяването и борбата с престъпността и управлението на кризи, съгласно чл. 3, т. 2, буква „а“ на Регламент (ЕС) №513/2014 г. и с оперативната цел на Инструмента, съгласно чл.3, т.3, буква „ а“ на Регламент (ЕС) №513/2014 г.Специфичната цел на проекта е предотвратяване на престъпността и засилване на координацията и сътрудничеството между правоприлагащите органи чрез изграждане на автоматизирана система за активен мониторинг.Оперативните цели на проекта са насочени към постигане на оперативните цели на поканата за дейност 2 и включват:• Повишаване на способността на МВР за предотвратяване и борба с престъпността чрез въвеждане на нови мерки за противодействието на корупционни и други незаконни действия на служители на МВР, мерки, базирани на съвременна ИТ система за независимо аудио- и видео- наблюдение, постоянен дистанционен контрол на дейността на полицейските служители и активен мониторинг в системата на МВР;• Изграждане на ИТ система за достъп и визуализация на информация от автоматизираната информационна система /АИС/ на МВР, от системата за наблюдение на СДВР и системата за сигурност на Председателството на България на ЕС, с технически възможности за обмен на информация, достъп до данни, комуникация и повишаване на осведомеността, съхранение и гарантиране на използването на получената информация;• Изграждане на автоматизирана система за активен мониторинг в МВР, включваща пряко аудио- и видео- наблюдение, постоянна връзка на система от компютърни станции и вътрешна оперативна комуникация, обмен на информация, достъп до данни, съхранение на информация, оперативен анализ и оценка, предложения за съответни мерки и въведена в новоизграден Център за активен мониторинг в системата на МВР, към ДВС-МВР. Дейности:1. Организационна дейност;2. Оперативно методическо разработване на нови антикорупционни мерки в системата на МВР;3. Логистично и административно обезпечаване на Център за активен мониторинг в системата на МВР;4. Закупуване, монтиране и пускане в действие на новото техническо оборудване;5. Информираност и разпространение на резултатите по проекта;6. Отчитане на работата по проекта. Целева група: Пряк бенефициент на проекта ще бъде сектор „Видеозаснемане на пътен контрол” на дирекция "Вътрешна сигурност"-МВР.Лицата, които пряко ще бъдат засегнати от изпълнението на проекта - целевата група - ще бъдат служителите на сектор „Видеозаснемане на пътен контрол”-ДВС-МВР, като в работата на проекта ще бъдат въвлечени 12 служители. Те са разследващи, ангажирани с разследване и разкриване на корупционни и други престъпления на служители на МВР. Предвижда се те да бъдат включени и в работата на новосъздадения Център. Резултати:Като резултат от проекта са въведени три антикорупционни мерки на база ново техническо оборудвате, което предоставя повече оперативни възможности, достъп до повече информация и от повече източници. Те са управлявани в новоизградения Център за активен мониторинг в системата на МВР, обслужван от ДВС-МВР и са резултат от настоящия проект. Тези антикорупционни мерки бяха пробвани в реални условия и резултатите от тях  ще бъдат представени на информационни срещи. Информация за тях ще бъде включена и в печатно издание на проекта, представящо работата и резултатите по проекта, и разпространено сред структури на МВР и заинтересовани страни, представени на информационни срещи. 

  • BG65ISNP001-5.014-0001 „Изграждане на специализирана оперативна система за противодействие на престъпността в МВР“
    on 07.05.2021 at 12:14

    Наименование на проекта: BG65ISNP001-5.014-0001 „Изграждане на специализирана оперативна система за противодействие на престъпността в МВР“Период на изпълнение: 18 месеца Дата на стартиране 10.01.2020 - Дата на приключване 10.07.2021Бюджет: Общ бюджет - 547 624.00 лв., от които 410 718.00 лв. финансиране от Фонд „Вътрешна сигурност“ и 136 906.00 лв. - национално финансиране.Цели на проекта: Проектът е съобразен с Националната програма на България по ФВС и цели изпълнение на Специфична цел 5 „Предотвратяване и борба с престъпността“ от Индикативната годишна работна програма на Р България по ФВС за периода 2014-2020.Изпълнението на проекта в съответствие със специфичната цел на Инструмента за финансово подпомагане на полицейското сътрудничество, предотвратяването и борбата с престъпността (трансграничната, тежката и организираната престъпност) и засилване на координацията и сътрудничеството между правоприлагащите органи и други национална органи на държавите членки, включително с Европол или други компетентни органи на Съюза, и със съответните трети държави и международни организации.Оперативна цел, съгласно чл.3, т.3, „а“ от Регламент (ЕС) № 513/2014 на Европейския парламент и на Съвета, е насърчаването и разработването на мерки за повишаване на способността на държавите членки да предотвратяват престъпността и да се борят с трансграничната, тежката и организираната престъпност, включително тероризма, по-специално чрез публични-частни партньорства, обмен на информация и на най-добри практики, достъп до данни, оперативно съвместни технологии, съпоставими статистически данни, приложна криминология, обществена комуникация и повишаване на осведомеността.Проектът цели повишаване на ефективността на служителите на дирекция „Вътрешна сигурност“-МВР при провеждането на оперативно-издирвателни мероприятия за предотвратяване и борба с престъпността, чрез прилагане на съвременни мерки и методи за противодействието на корупционни и други незаконни действия от служители на МВР. Предвижда се висока ефективност при прилагане на тестове за установяване изпълнението на служебните задължения от държавните служители в рамките на осъществявания административен контрол. Изпълнението на дейностите по проекта ще доведе до намаляване нивото на корупция сред служителите на МВР.Изграждането на специализираната оперативна система ще подпомогне изпълнението на Антикорупционния план на Министерство на вътрешните работи за 2019 г., като улесни прилагането тестове за установяване изпълнението на служебните задължения от страна на служители на МВР.Операциите ще се визуализират с цел доказване на законността на действията и по-добра координация. Комуникационната система ще даде възможност за криптирана радиовръзка не позволяваща проследяване и подслушване на разговорите. GPS системата ще даде възможност за бързо и лесно установяване на местонахождението на мобилните станции и навременна координация и връзка с щабната такава. Целеви групи: Целевата група по проект са служители в системата на МВР. Дейности:1. Управление изпълнение на проекта;2. Доставка, инсталиране и пускане в работен режим на специализирана оперативна техника за мобилно наблюдение, комуникация, контрол, регистрация и запис на информация носени от мобилни оперативни станции;3. Обучение на служители от дирекция "Вътрешна сигурност" за работа с изградената автоматизирана аудио и видео-комуникационна система с мобилни оперативни станции4. Информираност и разпространение на резултатите по проекта. Очаквани резултати:Технически обезпечена и изградена автоматизирана аудио- и видео- комуникационна система с 5 мобилни оперативни станции за преки оперативни връзки, координация и контрол;Повишен технически капацитет на ДВС-МВР за ефективност на оперативно-издирвателни дейности за разкриване и предотвратяване на престъпления, извършени от полицейски служители. 

  • Проведена уводна конференция
    on 20.04.2021 at 11:49

    Дирекция „Вътрешна сигурност“ е бенефициер по иновативен проект за повишаване на капацитета за провеждане на оперативно-издирвателни мероприятия Финансирането е от Националната програма на фонд „Вътрешна сигурност“ и е на стойност 547 624 лева  Откриваща конференция  по проект „Изграждане на специализирана оперативна система за противодействие на престъпността в МВР“ проведе днес Дирекция „Вътрешна сигурност“. Структурата е бенефициер по проекта, финансиран от Националната програма на фонд „Вътрешна сигурност“ 2014-2020 и е на стойност 547 624.00 лева. Основната цел е повишаване на ефективността на служителите на дирекцията при провеждането на оперативно-издирвателни мероприятия за противодействие на престъпността, чрез прилагане на съвременни средства и методи за разследване на корупционни и други незаконни действия от служители на МВР – обясни директорът на дирекция "Вътрешна сигурност" старши комисар Стефчо Банков. Той откри конференцията и представи приноса на Националната програма за България по фонд "Вътрешна сигурност" 2014-2020. Министърът на вътрешните работи в оставка Христо Терзийски, подкрепи изпълнението на проекта и го оцени като иновативен и ефективен за Министерството. Участие в уводната конференция, в рамките на която бе представен екипът по проекта и очакваните резултати, взеха също главният секретар на МВР главен комисар Ивайло Иванов, заместникът му главен комисар Стоян Темелакиев, административният секретар на МВР Бойко Славчев.   Изпълнението на проект „Изграждане на специализирана оперативна система за противодействие на престъпността в МВР“ стартира през месец януари 2020 г., продължителността му е две години – до януари 2022 г.  

  • ПОКАНА ЗА УВОДНА КОНФЕРЕНЦИЯ
    on 13.04.2021 at 13:29

       В качеството си на бенефициент, дирекция „Вътрешна сигурност“ – МВР има удоволствието да Ви покани за участие в откриваща конференция за представяне на проект BGHOMEAFFAIRS-4.001-0001 „Изграждане на специализирана оперативна система за противодействие на престъпността в МВР“, финансиран със средства по фонд „Вътрешна сигурност“.    Предвид противоепидемичните мерки, наложени в страната, събитието ще се проведе в онлайн формат, чрез платформата Cisco Webеx Meetings, на 20.04.2021 г. от 10.00 часа.    При интерес и желание от Ваша страна, моля да заявите участието си, като се свържете с г-жа Мария Николова, младши експерт в дирекция „Вътрешна сигурност“, телефон за връзка: 2 28 64, електронна поща: [email protected].